fórum.bandingklub.cz

operační možnosti léčby těžké obezity
Právě je 28 bře 2024 23:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 13 zář 2011 16:12 
Offline

Registrován: 01 pro 2009 10:45
Příspěvky: 6494
1. Jídelníček po resekci (tubu) - ovšem platí, že po všech bariatrických operacích je pooperační režim stravování téměř stejný, takže to platí i pro bandáž, plikaci i bypass

klikni pro zvětšení a pro plnou velikost klikni na obrázek ještě jednou...

str.1.... Obrázek str.2 .... Obrázek str.3 ...... Obrázek


Štáva z čerstvé zeleniny, ovoce může i škodit, jste-li těsně po operaci !!

:arrow: viewtopic.php?p=80140#80140
:arrow: viewtopic.php?p=80188#80188

obecně tedy platí, že:


BANDÁŽ:

1. MĚSÍC PO OPERACI JE POUZE TEKUTÁ STRAVA

DALŠÍ 1 MĚSÍC PO OPERACI JE POUZE KAŠOVITÁ STRAVA

A potom teprve přecházet na NORMÁLNÍ STRAVU

TUBULIZACE, BYPASS, PLIKACE:

14 DNÍ PO OPERACI JE POUZE TEKUTÁ STRAVA (čisté vývary, ředěné přesnídávky, ředěné jogurty, jogurtová mléka, scezené polévky, řídké omáčky atd atd....)

DALŠÍCH 14 DNÍ NÁSLEDUJE KAŠOVITÁ STRAVA (přesnídávky, jogurty, kefíry, scezené omáčky, husté polévky, špenát, řídké míchané vajíčko, cokoliv rozmixovaného...)

A PO MĚSÍCI SE POMALU A JISTĚ NAJÍŽDÍ NA NORMÁLNÍ STRAVU - HOODNĚ KOUSAT, NEHLTAT, NEPOLYKAT VELKÉ KUSY JÍDLA

Ze začátku můžete mít pocit jakéhosi balvanu v břiše - děsný tlak, který jde až do bolesti a to třeba i při jednom jedinném loku nebo polknutí jídla - je to zcela normální a časem to přejde. Je potřeba hodně kousat a polykat po malém množství jídla i pití....
Pokud jíme nebo pijeme a ucítíme tento "tlak" v břiše, je to impuls k tomu OKAMŽITĚ PŘESTAT JÍST nebo PÍT !! (chvíli počkáme, až to přejde a po chvíli opět pokračujeme, pokud ještě nemáme plný žaludek....)

Taktéž nám po operaci může žaludek jakoby "škrundat" a to třeba neustále - což je také zcela normální....

Můžeme také stále "krkat" a to i po jedné lžíci jídla nebo pár locích - i to je zcela normální....

MNOŽSTVÍ JÍDLA NA 1 PORCI:

tubu, plikace, bypass - celková gramáž jedné porce se musí pohybovat okolo 85g, nejvíce však 100g a kašovitá, tekutá strava 100-125ml (ze začátku však jen 50-100ml)

zajímavé zjištění po bypassu Y !! :arrow: viewtopic.php?p=139898#p139898 (po bypasse Y je velikost porcí 100g a ne více !! neboť se roztáhne střevo pod žaludkem a jelikož je tenčí, hrozí prasknutí, takže hlídat porce !! )

bandáž - celková gramáž jedné porce se musí pohybovat okolo 100-150g

JÍDLO ZÁSADNĚ NEZAPÍJÍME !!!!!!

....a to z důvodu:

BANDÁŽ - pokud budeme pít hned po jídle, vytvoří se v "malé části" žaludku nad bandáží jakýsi "špunt", který tlačí na bandáž a tímpádem může způsobit sesunutí bandáže a ta potom nebude plnit správnou funkci a jídlo se bude tlačit zpět nahoru do jícnu a tudíž budeme zvracet...

TUBULIZACE, PLIKACE - pokud budeme pít hned po jídle, tekutiny nemají kam odtéci, tudíž se vytvoří v žaludku jakýsi tlak a tím se zvětšuje obsah žaludku...

:!: pozor na to, právě tímto to většinou začíná !! začneme zapíjet jídlo, objem jídla v žaludku se vlivem tekutin zvětší a tudíž si roztahujeme žaludek, aniž bychom to vnímali !! ....a najednou zjistíme, že sníme víc a víc a ve finále zjistíme, že jsme to vlastně "přežrali" i když byla dodržována určitá gramáž porcí...jenže zapíjení udělá své.....

:!: je jasné, že v žaludku jsou žaludeční šťávy, tudíž tekutiny....ale tím, že se k tomu ještě napijeme, je tam rázem tekutin více a s kombinací jídla je jasný výsledek rovnice - roztáhnutí žaludku a to nikdo z nás přece nechce :!: :!: :!:

JAK PÍT PO OPERACI:

po bandáži se PŘED jídlem pít přímo DOPORUČUJE ....PO jídle se pije obvykle 30-60minut ( toto si musí vychytat každý sám, čím déle se člověk napije po jídle, tím lépe, protože se mu strava udrží déle v horní, zmenšené části žaludku a tudíž nemá tak brzy po napití hlad !!)


po ostatních operacích se pije cca 15min PŘED a PO jídle 20-30minut (po několika měsích se už může pít těsně před jídlem)

Ze začátku jde pití těžko, musíme se do něho nutit.... je dobré zakoupit jupíka nebo jinou lahev s "pítkem" (já měla Rajec) a pít ze začátku z těchto lahví... nedovolí nám potom udělat velký lok a tudíž nás nic nebolí, netlačí v žaludku....první dny se pije po lůčkách - lok, dva, chvilička pauza a znovu 1-2 loky a opět pauza - později už můžeme vypít více tekutin najednou, ovšem NIKDY ne více, než 100-125ml najednou !!

- při tubulizaci - pokud vypijeme velké množství tekutin, vytvoří se tlak v žaludku a v prvním týdnu po operaci tím může vzniknout tzv "pozdní komplikace" - rozevření "švů" žaludku v horní části .... toto se v malých % děje, ale ani sami lékaři nevědí proč tomu tak někdy je a možná právě tento tlak tomu napomáhá....
- při bandáži může tento tlak, po vypití velkého množství tekutin najednou způsobit zklouznutí bandáže - při prvních týdnech po operaci.

- pokud chceme vypít třeba půllitr v krátké době, tak vypít pár loků, chvíli počkat, opět pár loků, opět počkat atd atd..... NIKDY NE najednou !!
- toto platí pouze pro operace tubu, plikace, bypass


Po bandáži můžete vypít najednou třeba celou sklenici a NIC se nestane, protože to proteče hned dolů, do velké části žaludku !! Ne však celý půllitr na EX - vzniká opět tlak, popisovaný výše....

Těsně po operaci do sebe málokdo natlačí 2-3L tekutin - ze začátku je úspěch alespoň 1,5L - takže žádnou paniku, časem se to poddá a pití půjde lépe, než těsně po operaci :wink:

Co se týká jídelníčku - je velice dobré si zapisovat, co a hlavně v kolik hodin jíte a pijete !! Člověk potom začne přemýšlet nad tím co a jak jí a pije !!

Po operaci je důležité konzumovat hlavně bílkoviny a to v jakékoliv podobě včetně mléka, aby se hubnutí správně nastartovalo. Obzvláště na začátku je to důležité, aby mizel tuk a ne svaly. Mléko třeba v kávě, ráno kakao, pudinky, jogurty, kefírová mléka, proteinové nápoje, protože dokud se nejí maso, je to spolu s vývary jediný zdroj bílkovin.

Jako ukázku Vám sem hodím ukázkový jídelníček Dejny, na který jsem později najela i já (s tím rozdílem, že začínám den jídlem, nikoliv pitím) a spoustu jiných holek - kde je vidět právě ta námi stále opakovaná PRAVIDELNOST !!!

7 – 7,15h - presso s mlékem, 2dcl jakéhokoliv džusu + vitamín + kapky na vlasy

7,45 – 8h - snídám - 2 knuspi chlebíky s čímkoliv, mám ráda slané snídaně, marmeládu nebo buchtu bych nepozřela ani před opkou - takže sýry, šunky, klidně i lososa, vajíčko, pomazánky + vždycky nějakou zeleninu - strašně mi chutnají ředkvičky nebo pórek a skoro nic neváží

mezi 8,30 a 10,30h vypiju 1.půllitr čaje

11h - první oběd - většinou hustá jakákoliv polévka - odměřeno v šálku 125 ml

mezi 11,30 a 13,30h vypiju 2.půllitr čaje

14h - druhý oběd - jedno co, hlavně teplé – 85-100g

kolem 15h si dávám preso s mlékem a 2dcl džusu

do 16,30h ještě 3.půllitr čaje

17h - svačina - dám si podle toho co mám v práci nebo na co mám chuť

mezi 17,30 a 19,30h proleju tělo už 4.půllitrem čaje

20h - večeře - hodně často zase polévka

20,45h - latté bez kofeinu

mezi 21,15 a 22h dám poslední a už menší hrnek bylinkového čaje

22,30h - večeře většinou už v pyžámku a zase cokoliv

a dál už podle toho, jestli někde jsme nebo ne, takže běžně jím ještě třeba v 01,30h někde v hospůdce - takže sváču vždy s sebou!
A ještě něco, pořád si píšu vše co sním a v pátek večer dělám inventuru a zjistím třeba, že jsem neměla už 4 dny rybu a šup hned jí druhý den zařadím....


Dále Vám přikládám můj pomyslný rozpis, jak jsem to řešila při tekuté stravě.....

7,00 - snídaně
7,30 - 8,00 - 100ml pití (já čaj) zatím si to odměřuji od "kelímku" od Actimelu
8,30 - 8,45 - 100ml pití
9,15 - 9,30 - 100ml pití
10,00 - sváča
10,30 - 11,00 - 100ml pití
11,30 - 11,45 - 100ml pití
12,15 - 12,30 - 100ml pití
13,00 - oběd
13,30 - 14,00 - 100ml pití
14,30 - 14,45 - 100ml pití
15,15 - 15,30 - 100 ml pití
16,00 - sváča
16,30 - 17,00 - 100ml pití
17,30 - 17,45 - 100ml pití
18,15 - 18,30 - 100ml pití
19,00 - večeře
19,30 - 20,00 - 100ml pití
20,30 - 20,45 - 100ml pití
atd atd.....

Tady máte také ukázku z mého jídeláku, na kterém neuvidíte pestrost ani zdravost, ale právě PRAVIDELNOST !!!

Obrázek

V případě nevolnosti, slabosti pomáhá napití se jogurtového nebo obyč. mléka ...

V zásadě NEJÍME LIGHT VÝROBKY, NEPIJEME ODTUČNĚNÉ MLÉKO a to z toho důvodu, že NEOBSAHUJÍ ŽÁDNÉ ŽIVINY, které tělo potřebuje, takže volíme polotučné mléko a mléčné výrobky se 3 a více % tuku !! :wink:

_________________
Obrázek
34 let
30/3/10 - TUBU - Turnov
26/8/11 abdominoplastika TU
15/11/11 stehna + žlučník = 2V1 TU
18/11/13 paže + prsa Brno
Konec metříku 14/1/11 = 75kg a bojujem dál :wink:
Život není o tom, kolikrát padneš na hubu, ale o tom kolikrát se dokážeš zvednout a jít dál...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13 říj 2011 08:37 
Offline

Registrován: 31 črc 2006 21:09
Příspěvky: 1419
Bydliště: střední čechy
K napsání toho příspěvku mě donutili události nedávno minulé, týkající se jídla a stravování po operaci, nevím jestli jsem to sem zařadila správně, ale hledala jsem kam a myslím, že toto je nejvhodnější místo, takže

budu opakovat to, co tady bylo již několikrát řečeno, opakováno, ale bohužel někteří stále nechápou či nechtějí pochopit
:wink: :roll:

Jakákoliv bariatrická operace není samospásná a největší díl při hubnutí přinášíme my sami. Je to pouze pomocník, tzv. BERLIČKA. A v čem její hlavní pomoc je? No přece v tom, že nás naučí správně jíst, že můžeme jíst všechno, ale málo, pomalu, kousat a hlavně pravidelně. V žádném případě to neznamená, že přestaneme jíst, o tom ta operace nebyla, a protože člověk je od přírody všežravec, tak ke svému životu potřebuje všechno - maso, zeleninu, luštěniny, obiloviny. Jen musí po operaci zjistit co mu dělá dobře a co nikoliv, protože chutě a možnosti se mění.

Operace nás učí, že v jídle záleží především na kvalitě nikoliv na kvantitě. Současně se musíme naučit si vychutnat to co jíme, a i když si třeba dáme kousek čokolády (nikdy už nesníme celou tabulku, ale jeden čtvrereček), tak to sníme s chutí a nikoliv s výčitkama, protože po takovém kousku čokolády nikdy NEPŘIBEREME :lol:

_________________
Obrázek

13. 11. 2006 - bandáž při 115 kg - pro obtíže odstraněna
5. 12. 2008 - tubulizace Turnov a je to úžasný
12. 10. 2010 - abdominoplastika s vymodelováním pupíka
15. 11. 2011 - redukce nohou


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13 říj 2011 09:32 
Offline

Registrován: 01 pro 2009 10:45
Příspěvky: 6494
marti děkuji, že jsi to sem napsala... v poslední době mám totiž také pocit, že když tu člověk napíše, že jí opravdu všechno, tak se na něho kouká skrz prsty....jenže je potřeba opravdu jen pochopit, že je to o množství a proto jsme podstupovali operaci, aby nás to "zastavilo" po malém množství jídla a doslova nežrali velké porce !! Díky :wink:

Co přijde za pár let se uvidí - do budoucnosti nevidím, proto to budu řešit, až přijde problém nazvaný přibírání.... :wink:

_________________
Obrázek
34 let
30/3/10 - TUBU - Turnov
26/8/11 abdominoplastika TU
15/11/11 stehna + žlučník = 2V1 TU
18/11/13 paže + prsa Brno
Konec metříku 14/1/11 = 75kg a bojujem dál :wink:
Život není o tom, kolikrát padneš na hubu, ale o tom kolikrát se dokážeš zvednout a jít dál...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01 dub 2013 16:34 
Offline

Registrován: 16 čer 2011 11:10
Příspěvky: 2818
Bydliště: Kósek od štatlu
INFORMACE HLAVNĚ PRO TY, KDO MAJÍ NA TEKUTÉ PROBLÉMY S DOSTATEČNÝM PŘÍJMEM:

Na tekuté a pouze na tekuté není třeba dělat pauzy mezi tekutým "jídlem" a tekutým "pitím". Pauzy tedy dělejte čistě jen podle svých pocitů.
Informaci mám přímo od Dr. Čierného, který mi to výslovně potvrdil po reoperaci.

_________________
Obrázek
oblíbený manžel, 3 potomci
180 cm, max váha 135 kg
11.11.11 - OLGB, MUDr. Čierny, Břeclav, při 112 kg
Obrázek
27.3.2013 reoperace pro přehubnutí při 51 kg
Obrázek
CARPE DIEM!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Bandáž žaludku | Chirurgická léčba obezity | Léčba obezity | Bariatrická chirurgie | choob.cz
Banding klub je občanské sdružení lidí, kteří mají zájem o chirurgickou léčbu těžké obezity nebo jim byla provedena bandáž žaludku. Cílem klubu je pomáhat pacientům po operaci a poskytovat informace o bariatrické chirurgii a výsledcích této léčby.

PhpBB.com base modified by internetove-stranky.kvalitne.cz | © Banding klub ČR, občanské sdružení