Dobrý den,
jak již bylo řečeno, těhotenství se po bariatrické operaci doporučuje cca po 1 roku od operace - tedy až po hlavním snížení hmotnosti.
Doposud však nebylo jasné, jak je to s roux-en Y bypasem (RYGB). Ten byl označován jako malabsopční operace, u které může docházet k snížení některých vitamínů, které jsou pro plod důležité.
Nedávno publikovaná
švédská studie dělá jasněji v tom, jaký je efekt RYGB na těhotenství:
- jedná se o retrospektivní populační studii, kdy srovnávali zdraví matky a dítěte u žen po RYGB a u podobných žen (podobných v BMI, věku, počtem dětí, kouřením).
Ženy po RYGB měly oproti neoperovaným:
- o 5% nižší riziko těhotenské cukrovky (1.9% vs. 6.8%)
- o 14% nižší riziko příliš velikého dítěte (makrosomie, vysoká porodní hmotnost) (8.6% vs. 22.4%)
- o 8% vyšší riziko nízké porodní hmotnosti dítěte (8.6% vs. 22.4%)
- o 1% vyšší riziko spontánního potratu (1.7% versus 0.7%)
Jelikož těhotenská cukrovka a vysoká porodní hmotnost je závažným rizikem pro plod i matku (preeklampsie, častější císařský řez), a po RYGB jsou tyto problémy méně časté, má RYGB příznivý vliv na zdraví matky a plodu. Zvýšené riziko spontánního potratu u žen po RYGB může souviset s nedostatkem vitamínu B12 nebo folátu - tyto vitamíny a železo by se měly sledovat a doplňovat.
Studie byla sice dělána na velikém souboru, ale má své limitace. Např. ženy v jedné ze skupin mohly mít častější problémy v předchozích těhotenstvích, a tento faktor není ve srovnání zahrnut.
Jaké jsou Vaše zkušenosti?